Boicote Cultural a Israel

As reiteradas violacións do dereito internacional e o absoluto desprezo que Israel manifesta polas innumerábeis Resolucións das Nacións Unidas que condenan as súas políticas coloniais, discriminatorias e ilegais; o fracaso das iniciativas emprendidas para que estado sionista acate o dereito humanitario e poña fin á ocupación de Palestina e á opresión das súas xentes; o respaldo que a comunidade internacional deu sempre a formas non violentas de combate contra a inxustiza están na base do apelo que lanzaron en 2005 mais de 150 colectivos palestinos en demanda de solidariedade na súa loita por restaurar os agredidos dereitos do seu pobo.

Boicote, desinvestimento e sancións a Israel

As persoas que asinamos este escrito, traballadoras e traballadores das artes escénicas, a música, a literatura, o audiovisual, o xornalismo e as artes plásticas queremos sumar á nosa voz a esta campaña global que nace da iniciativa da sociedade civil en apoio das demandas de xustiza do pobo palestino.
1. - O fin da ocupación e a colonización e o desmantelamento do Muro que divide Palestina, cuxa construción foi declarada ilegal pola ONU en 2004.
2.- O recoñecemento dos dereitos fundamentais dos palestinos e palestinas residentes no estado de Israel até a total igualdade con o resto das persoas que habitan ese espazo político;
3.- O respecto, a protección e a promoción do dereito ao retorno das persoas expulsadas da súa terra en 1948 polo exército regular e os grupos paramilitares sionistas e a devolución das súas propiedades nos termos estipulados pola resolución 194 das Nacións Unidas.
Comprometémonos a non presentar as nosas creacións en Israel mentres persista a ocupación e a colonización dos Territorios palestinos, mentres se negue a igualdade de dereitos ás cidadás e cidadáns palestinos residentes en Israel e o estado sionista non recoñeza o dereito de retorno a todas as persoas que desexen voltar á súa terra. Unha realidade que denunciaremos sen ceder ás presións que o lobby sionista exerce, aqui como no resto do mundo, sobre a/os profesionais da comunicación.

Galiza, decembro 2012

  1. Cesáreo Sánchez Iglesias - Poeta
  2. Alberto G. Aneiros - Literatura
  3. nate borrajo pazos - Actriz
  4. Rosa lamas - Bibliotecas
  5. Sabela Dacal Usero - Música
  6. Lore Negreira López - Música
  7. Lino Braxe Mendía - Escrita e escena
  8. Maria Torres Fernandez - Teatro
  9. Mónica Camaño Fandiño - Teatro
  10. Vicente de Souza - actor
  11. Deborah Vukusic - Literatura e Interpretación
  12. Anabell Gago Portas - Teatro
  13. José Ignacio Fungueiriño Rey - Teatro
  14. Ignacio Vilariño Sanmartín - Teatro
  15. Serxio Regos "García" - Músico de Rap
  16. Antón Xosé Díaz Gómez - Música
  17. Piti Sanz - Romántico
  18. HÉCTOR GUERRA (MAGO TETO) - ILUSIONISTA
  19. Raquel Hernández - Teatro
  20. Pedro Fresneda - Teatro
  21. Araceli Gallego Blanco - Deseño gráfico
  22. Mónica de nut (Mónica Iglesias Rodriguez) - Música
  23. Marga Tojo González - Xornalista
  24. Artús Rey - Teatro
  25. Comba Campoy García - teatro e cinema
  26. Xacobe Meléndrez Fassbender - Fotografía
  27. Jose Luis Losa García - Cine
  28. Ana Calvo López - Xornalista
  29. Jorge Rúa - Teatro
  30. Carlos Santiago Villaverde Balsa - Teatro e Literatura
  31. Ramón Orencio - Música
  32. Luis Tosar - cinema e teatro
  33. rosa maría rodríguez garcía - xornalismo
  34. Cándido Pazó - Teatro
  35. Maurício Castro Lopes - Coletivo Editor Diário Liberdade
  36. Ana Belén Triñanes Vidal - Teatro
  37. Xosé María Álvarez Cáccamo - Escritor
  38. Martin Wu - Músico e xornalista
  39. Rafa Vilar - Escrita
  40. manuel alexandre pereira hernandez (chiqui pereira) - actor
  41. carlos ríos - farándula
  42. xose lois gonzalez vazquez - humor
  43. Carlos Taibo - escritor e editor
  44. Ledicia Álvarez - teatro
  45. Tegra Vázquez Carpentier - Teatro
  46. Ánxeles Cuña Bóveda - Teatro
  47. Francisco Lino de Rafael Ramos - músico
  48. Fran Pérez Narf - Músico
  49. PLATAFORMA DAS ARTES ESCÉNICAS - Teatro, danza, circo, maxia, títeres...
  50. Alberto Ramos - Xornalismo
  51. Isabel Martinez-Risco Valdivieso - Teatro, cinema, audiovisuais
  52. Quico Cadaval - Dramaturgo
  53. Vicente Bouzas Caamaño - xornalismo e audiovisual
  54. Vitor Vaqueiro Foxo - Escrita
  55. Cristina Asenjo - Música
  56. Adrián Beiroa Suárez - Música
  57. Raquel Martínez Casal - Xornalista
  58. María Blanco Fafián - Cinema e Televisión
  59. María Roja - Teatro
  60. Orlando Villasenín - Teatro/Cinema
  61. Diego E. Barros - Xornalista e Profesor
  62. Xerome Calero Prado - Teatro
  63. Miguel Borines Fernandez - teatro
  64. Rogelio González-Abraldes Iglesias - Cinema
  65. Mon G. Buhigas - Ensino
  66. Claudia Delso - Danza/Teatro/Circo
  67. Marta Rodríguez Álvarez - xornalista
  68. Xose Vilamoure - Pintura
  69. Carme Vidal - Xornalismo
  70. César Cambeiro Quintela - Teatro
  71. Pablo Reboleiro Rama "Trasno" - Circo
  72. Suso Alonso - Músico
  73. Rosa Alvarez Cabo - Teatro
  74. Victorino Pérez Prieto - Escritor, filósofo e teólogo
  75. Beatriz Barcia - Pintura, teatro
  76. Susana María Dans López - Teatro
  77. BIEITO ALONSO FERNÁNDEZ - ENSINANTE E HISTORIADOR
  78. MaNolo Suárez Varela - Pintura
  79. Arturo Casas Vales - Escrita
  80. Xesús Constela Doce - escritor e profesor de secundaria
  81. Xulián Maure - escrita
  82. Marga Romero Lorenzo do Val - Escritora
  83. Omar Reza Gil - Música
  84. Hde Lemos - Musica
  85. Salvador del Rio - Teatro
  86. Henrique Rabuñal Corgo - Escrita
  87. Xavier EStévez - Teatro, televisión e cinema
  88. KAKUS (Carlos Campos Seijo) - Música
  89. Filipe Diez - Educación
  90. MIGUEL DOVAL GARZA - Activista cultural
  91. Lionel Rexes - Escrita
  92. Mar Caldas - Artista visual
  93. Xosé Manuel Esperante Davila - teatro-cinema
  94. Celso X. López Pazos - Crítico de cinema
  95. Carlos López Bernárdez - Escrta
  96. Alfonso Álvarez Cáccamo - Escritor
  97. Marica Campo - Escritora
  98. Irene Somoza Sampayo - Música/audiovisual
  99. Marta Alonso Tejada - Danza. Artes escénicas
  100. Paula Conde Alvarez - Musica
  101. Lucía Novas - Poeta
  102. Manoel Santos - Comunicación
  103. Livraria Suévia (r/Vila de Negreira, 32) A Coruña - Libro
  104. Oscar Facorro González - Reporteiro de deportes
  105. Xabier Domínguez Salgado - Música e deseño
  106. Teresa Moure - Escritora
  107. Olalla Cociña Lozano - Poesía
  108. Arximiro Villar González (Miro Villar) - Escritor
  109. Paco Nogueiras Nodar - Música
  110. Francisco Pillado Maior - Editor
  111. Margarita Ledo Andión - Cinema e Literatura
  112. Ánxela González Fernández - Animación sociocultural
  113. Xoán Carlos Domínguez Alberte - Poeta
  114. Daniel R. Cao - Colaborador Novas da Galiza
  115. Marta Dacosta Alonso - Escritora
  116. Alfredo López Fernández - Ilustrador
  117. Henrique Harguindey Banet - Tradutor
  118. xúlio abonjo - teatro
  119. Pedro Amutio Fernández (Peri) - Pintura
  120. Rodri Suárez - Xornalista
  121. Lois Diéguez - Literatura
  122. Dolores Mayán Rubio - Danza
  123. María Reimóndez - Tradutora e escritora
  124. Xosé Antón Bocixa rei - Audiovisual, música
  125. xoséluís gonzález sende (séchu sende) - literatura
  126. David Santos Domínguez - Música
  127. Carlos Francisco Velasco Souto - Universidade
  128. yolanda lópez lópez - literatura/pintura
  129. Alberte Pagán - Cinema
  130. Sonia Díaz Pereiro - Comunicación
  131. Jessica Rey - Comunicación
  132. Marta Rodríguez Valeiro - Xornalismo
  133. Vanesa Oliveira - Xornalista
  134. Xaime Trillo - Poeta
  135. Helena Bruzos - Música
  136. Román Raña Lama - Escritor
  137. Xulio Pardo de Neyra - Escritor
  138. Ubaldo Cerqueiro García - Xornalismo
  139. daniel rio (caxigueiro) - eates plasticas
  140. Xabier Puente DoCampo - Escritor
  141. jeremias martinez lopez - metal
  142. José Manuel Sande - Cinema
  143. laura varea cascallar - sanidad
  144. chusi riveira - audiovisual
  145. Iria Pinheiro - Cinema
  146. Xurxo Mares - Cantautor
  147. Alberto Naia Suarez - Teatro
  148. Pablo Sax F. Sinde - Música
  149. Celso Alvarez Cáccamo - Escrita
  150. Patricia Loures Taracido - Cultivos mariños
  151. Vicente Vázquez Diéguez - Pintor
  152. Susi Somoza - Cinema
  153. Cristobal Lores Torres - Varios
  154. Alexandre Losada - Música
  155. Andrés Garrido Peleteiro - Musica
  156. Raquel Fernández Rodríguez - música
  157. Xosé Ramón Freixeiro Mato - Escrita
  158. Maria Begoña Caamaño Rascado - literatura
  159. Ramón Bermejo - Músico
  160. Gracia Santorum López - Literatura
  161. Marìa Josè Alonso Lòpez - Un pouquinho de todo.
  162. Miguel Castelo - Cinema
  163. Anselmo Lopez Carreira - Historiador (escrita)
  164. xan Torres - cinema
  165. Eva Veiga Lopez - Poeta
  166. Madalena Oro Silva - ensino
  167. Luis Iglesia Besteiro - Teatro
  168. daniel rodiño caramès - etc
  169. Pirula Expósito - Teatro
  170. Paula Carballeira Cabana - Teatro, Literatura, Narración Oral
  171. Xurxo Nóvoa Martins - Poeta
  172. Najla Shami - Música e Educación
  173. Xabier Castro Martínez - Literatura e acción social
  174. Guadi Galego - Música
  175. Xulio López Valcárcel - Poeta
  176. Diana Varela Puñal - Poeta
  177. Nanina Santos Castroviejo - Co-editora da Revista Andaina
  178. Goretti Sanmartín Rei - Educación e escrita
  179. Raquel Rei Branco - Cinema e Audiovisual
  180. Ana Romaní Blanco - Literatura
  181. Luís Álvarez Pousa - Xornalista
  182. Ana Belén Puñal Rama - Xornalismo
  183. Leonardo Enrique Fernández Campos - Música
  184. Manuel Lourenzo - Teatro
  185. Rosalía Pazo Maside - Artes visuais
  186. Jesús Valmaseda Pantoja - Escultura
  187. ÁNXEL HUETE - PINTURA
  188. Xoán Docampo Torres - Xornalismo
  189. Agrupación Cultural Auriense - Asociación Cultural
  190. Asociación Irmandiñ@s de Seixalbo - Asociación cultural
  191. Hadrián Candela Iglesias - Asociacionismo
  192. Asociación Cultural O Galo - Cultura
  193. Marcos Maceira Eiras - Cultura
  194. Antonio Seijas - Ilustrador
  195. Agrupaçom Cultural O Facho - Cultura
  196. Marcial Gondar Portosany - Antropólogo (escrita)
  197. Maria Concepcion Losada Vázquez - Teatro
  198. Marilar Jiménez Aleixandre (Marilar Aleixandre) - Escrita
  199. Mon S. Alonso - producción música e teatro
  200. Eleazar López - Teatro
  201. Fuco Sanjiao - Especialista en economía da cultura e xestión cultural
  202. Lola Acosta Blanco - Pintura
  203. Diego Rodríguez Vieites - Músico
  204. Berrobamban - Compañía de Teatro
  205. Carlos Quiroga - Escrita
  206. xaquin bieito marin formoso - Humorismo gráfico
  207. Xesus Miguel De Toro Santos (Suso de Toro) - literatura e xornalismo
  208. Encarna Otero Cepeda - historiadora e escritora.
  209. Ramom L. Suevos - Ensaio
  210. Antonio rodriguez lopez - Escrita
  211. Manuel Roxo - Música
  212. Iván prado - Clown Internacional
  213. Xosé Carreiro Monteiro - Debuxante
  214. Miguel Anxo Fernán Vello - Escritor
  215. Carlos Francisco Velasco Souto - Historiador
  216. Paulino Pereiro Martínez - Música
  217. Pilar García Negro - Escrita
  218. Francisco Xavier Redondo Abal - Bibliotecario
  219. Xosé Manuel Sánchez Rei - Linguística (Ensaio)
  220. Xoan Costas - Presidente da Asociación Socio-Pedagóxica Galega
  221. Ramiro Vidal Alvarinho - Escritor
  222. Avante! - (Grupo de música)
  223. Alberto Pombo - (Filólogo)
  224. Álvaro Rodriguez Caride - Artesanía Creativa
  225. Xico Paradelo - Banda desenhada
  226. Marta Antuña - Música
  227. Bernal Rúa - Audiovisual
  228. Gonzalo Rodriguez Caride - Artesán de Gaitas e musico Galego.
  229. Xavier Seoane - Poeta
  230. Xabier Paz Canalejo - Escritor
  231. Gustavo Docampo Paradelo - Técnico cultural
  232. Quico Paz Antón - Música/pintura
  233. Manuel Caramés - Teatro afeccionado
  234. Celso Parada Fernández - Artes escénicas
  235. María Alvarez Lagarón - Ensino
  236. Carlos Rúa Junquera - Músico
  237. Paula Castro Lago - Xornalista
  238. Lucía Cortiñas Lorenzana - Audiovisual, teatro, música
  239. Álex Castiñeiras Fernández - Teatro
  240. Manuel Anxo Duran Blanco - Musica
  241. Mª Dolores Candedo Gunturiz - Presidenta de Nova Escola Galega
  242. maria belen quintans lopez - teatro
  243. Carmen Carballo - Xornalista
  244. Xoán Curiel Ares - Música e teatro
  245. Ugia Pedreira. - Contructora de canzons e cantora.
  246. Patricia de Lorenzo González - Teatro
  247. Xosé Penabade González - Teatro
  248. Brais Pedreira Taboada - Músico
  249. Xurxo Souto Eiroa - Música e escrita
  250. Rosabel Candal Bouzas - Xornalismo
  251. Tito Asorey - Teatro
  252. Marta Pérez (Inversa Teatro) - Teatro
  253. Eva Freixeira Ferreira - Teatro
  254. Xavinho da Queiroga - Músico
  255. Raiba - Música punk metal hardcore
  256. Elvira Souto - Crítica literaria
  257. Xosé Lois Romero Cajigal - Músico
  258. Xesús Manuel Piñeiro Rebolo - xornalista
  259. antonio casais dominguez - teatro
  260. Carlos Blanco - Actor
  261. Gustavo Luca de Tena - xornalista
  262. Marcos Sumavielle - Monitor de lecer
  263. Xabier P. Igrexas - www.contradiscurso.net
  264. Alberte Paz Calo - Audiovisual
  265. Perfecto Conde Muruais - Xornalista
  266. Xosé Luís Méndez Ferrín - Escritor
  267. luis sergio pazos huete - teatro
  268. Manuel caamaño Añón - Oleiro
  269. Marta Alonso Tejada - Danza
  270. Cristina Balboa - Artes Escénicas
  271. aitor garuz milla - circo
  272. Paulina Funes - Artes escénicas/ artes visuais
  273. Paula Quintas Santos - Danza/circo
  274. raquel oitaven fernandez - nuevo circo
  275. Alfredo Pérez Muíño - Circo
  276. Oscar Paez Garriel - CircO
  277. GZmúsica - Webzine de música galega/www.gzmusica.com
  278. Cineclube de Compostela - Actividade cultural
  279. Toño Domínguez Fontenla - Música
  280. Baldomero Iglesias Dobarrio, Mero - música, do Grupo A Quenlla
  281. Lois Mouriño Couto - Música
  282. Marcos Seixo Pastor - Gaiteiro
  283. Pachi Baldomir Gago - Música
  284. Jose Juan Unzueta Olalde - Ceramista
  285. Luz Fandiño Rodríguez - Poeta
  286. Xosé Antón Bocixa Rei - Música e audiovisual
  287. Cine Club Carballiño - Difusión audiovisual
  288. Rosa M. Hernández Ballester - Fotógrafa da vida
  289. Xavier Pinheiro (Ghato) - Fotógrafo e Técnico Audiovisual
  290. Brais Pedreira Taboada - Músico
  291. Miguel Varela - Actor
  292. LAURA PONTE - ACTRIZ
  293. Roi Vidal - Teatro, música
  294. Juanjo Amado Rolån - Teatro
  295. Antón Riveiro Coello - Escritor
  296. magin blanco garcía - música
  297. Martin Rodas - Audiovisual
  298. Xián Freire - Audiovisual
  299. Víctor González Guitián - comunicación
  300. Leticia Gestido - Deseño e artesanía
  301. Zelia Garcia - Xornalismo
  302. Fernando González Vázquez - Mar e audiovisual
  303. Roi Ribeira Becerra - Audiovisual
  304. Pepe Árias - Editorial
  305. Carlos García Martínez - Museos
  306. Xaime Fandiño Penas - Fotografía e cinema
  307. Fernando Lema Guerra - Deseño Gráfico
  308. Tonhito de Poi - Música
  309. Manolo Garcia de Buciños - Pintor e académico
  310. Ana Belén Fernández Rodríguez - Poeta
  311. Vicente Colomer Busoms - Danza
  312. Jorge Melero de la Calle (MoZ) - Xornalismo
  313. Xosé Luís Santos Cabanas - Escritor
  314. Lourdes Pérez González - Bibliotecas
  315. Xosé Antón Laxe Martiñán - Poeta
  316. Raul Galego García - gaiteiro
  317. anton robledo perez - artesan
  318. Berta Dávila - literatura
  319. marcos rodríguez correa - Teatro
  320. Afonso García Fuentes - Música
  321. antía otero rodríguez - escena e escrita
  322. Lucho Penabade Outeiro - Teatro
  323. david otero - ensino-escritor
  324. Carlos Callón - Escrita e Lingua
  325. Raul Rios - Jornalista
  326. Cándido Fernández - Ensino
  327. Rexina Vega - Novelista
  328. Xosé M. Eyré - Literatura
  329. Xosé Antonio Vázquez Cobas - Ceramica.
  330. maribel longueira - Fotagrafía e Arte
  331. Inma Doval Porto - pintura, escultura
  332. leandro lamas ermida - pintor
  333. maribel longueira - Arte e Fotografía
  334. Tareixa Navaza Gonzalez - Xornalismo
  335. Manuel Núñez Singala - Escritor
  336. Eduardo Rodriguez Cunha - Teatro
  337. TANXARINA - TÍTERES
  338. Rubén Riós - Cinema
  339. Ana Costoya Viqueira - Xornalista
  340. Dionísio Pereira González - Historiador (Escrita)
  341. Xosé Carreiro Monteiro - Debuxo
  342. Abraham Carreiro Fernández - Debuxo
  343. Associaçom Cultural Revira - Movimentos sociais
  344. Asociación Cultural A Táboa - Asociación Cultural
  345. Francisco Javier ("Xabi") Paz Cervantes - Fotografía
  346. Viki Rivadulla - pintura e escultura
  347. bieito iglesias araujo - literatura
  348. Adelaida Vidal Vizcaya - Escrita
  349. Afonso Eiré López - Xornalista
  350. Xosé Mexuto - Xornalista
  351. Beti Vázquez - Xornalista
  352. Teresa Moure - Literatura
  353. Carlos Durão - Lexicografia
  354. maría olga riveira vila - lingua
  355. Xosé Antón Pedreira Mirás - Libraría
  356. Ana Ramos Porto - Xornalismo
  357. anton lamapereira - teatro
  358. Manuel Forcadela - Escritor
  359. Francisco Sampedro Ojeda - Filósofo
  360. Evaristo calvo valcarcel - Teatro
  361. Fayez Khalaf - Filólogo e tradutor de árabe
  362. Miguel García Rodríguez - música
  363. Jorge Victor Lozano Leitão - Turismo
  364. Ernesto Vázquez-Rey Farto - Amig@s do Museo de Pontevedra
  365. Ana Miranda - Nengún
  366. Beti Vázquez - Xornalista
  367. Daniel Esparza - Teatro (Iluminación)
  368. josé ramón farré mel - pintura
  369. Sausan Farid Martinez - Arquitectura
  370. Diego Taboada - sociologo-xornalista free-lance.
  371. Iris Franco - Estudante
  372. Noela de Luxán Vázquez - danza
  373. Carmen Carballo Pérez - Audiovisual
  374. Elvira Rubianes - performance
  375. Ángela Fraga María - Educación e teatro
  376. Cruz Martínez - Poeta
  377. Xosé Lois Vázquez - Fotografía-deseño-edición
  378. ALEXANDRA REI VÁZQUEZ - CINEMA
  379. Amantia Coello Rodriguez - Teatro
  380. María Lourdes Rodríguez Domínguez - agroecoloxia
  381. rafael marcos galera torres - música
  382. MANUEL GONZÁLEZ PRIETO - GUÍA EN CASA-MUSEO
  383. Pere fernàndez Muliterno - Activista
  384. Pablo Carracedo (Jasper) - Cantante de NAO
  385. Roberto Roget Antelo - Construción
  386. María del Mar López González - Estudante
  387. Omar Martínez A. - MDE
  388. Ricardo Dafauce Otheo de Tejada - Angoleiro, músico...
  389. Laura Prado Fernández - Música
  390. Matusa Barros - arte diversos medios
  391. Olga María Cárcamo - estudiante
  392. Marino Pau - Teatro
  393. Fátima Raad Verea - Medicina
  394. Colloidal Silver Generators - HF